Tábor 2021 – Vrbovce

Deň 1 (Príchod)

Haló, haló, hlásenie pre našich skautských rodičov: Prišli sme na miesto tábora všetci a zdraví. Ďalšie hlásenie bude do rána….

Tak ako aj po minulé roky, každý deň Vás oboznámime s aktivitami a udalosťami, ktoré sa na našom skautskom tábore udiali. Náš tohtoročný tábor sme začali nástupom pred Základnou školou v Dunajskej Lužnej, kde sme sa všetci stretli po prvýkrát, odkedy sme skončili naše družinovky. Rozlúčili sme sa s našimi rodinami a s radosťou naskákali do autobusu, ktorý nás do dvoch hodín dopravil pred kopec, kde máme náš tábor. Cesta bola bez problémov – ani jedna cikpauza.

Pod kopcom nás čakal traktor, ktorému sme dali naše ťažké ruksaky a my sme sa už mohli vyštverať na náš kopec. Decká to zvládli na jednotku! Po našej mini túre sme pomohli z traktora vyložiť batohy a tábor sa mohol oficiálne začať! Po menšej pauzičke na obed sme si postavili stany a rozdelili sme sa do táborových družín. Zahrali sme sa rôzne mini hry, no celé poobedie bolo na „technické záležitosti“ – vybaliť sa, poobzerať si okolie tábora, porozprávať si základné pravidlá, atď…

Po vynikajúcej večeri (špagety bolognese so syrom) a po umytí našich ešusov sme sa konečne oboznámili s našou tohtoročnou táborovou témou – Jumanji.
Počas nástupu sme si všimli podivnú mapu vysieť pri našich dverách a tak sme ju prišli omrknúť. Vystrašil nás ale pri nej zaujímavý tvor, ktorý sa nám vysmial a povedal, že sme uväznený v hre. Našou úlohou je, dostať sa za týždeň von z hry do normálneho sveta. Držte nám palce!

Nasledovala časť – dostať deti do spacákov. Umyli sme si zuby, rozlúčili sme sa s kamarátmi a išli sme spať. Samozrejme, tábor nebude bez stráženia! Počas noci nás tu budú ochraňovať statoční skauti a vĺčatá a dajú pozor, aby sme nemali žiadnych nezvaných hostí. A tak sa nám ostatným pokojne sníva, čo prinesie zajtrajší deň 🙂

Deň 2

Hlásime sa z ďalšieho táborového dňa! V noci nám síce pršalo, ale všetci sme to prežili. Ráno síce boli menšie búrky pred ktorými sme sa museli chvíľku schovať do chalúpky, ale vyšli nám z toho príjemné raňajočky – dievčatá sa vedeli porozprávať v jednej miestnosti, chlapci v druhej

Medzi menšími prehánkami sme si urobili náš prvý ranný nástup, kde sme zablahoželali jednému nášmu vĺčaťu – už 10 ročnému Malému Vrabčovi. Biely Medveď nám napiekol vynikajúcu čerešňovú bublaninu, na ktorú si ešte dlho budeme spomínať. Náš doobedňajší program sa začal nálezom kúsku mapy okolia chalúpky – povedali sme si, že by bol dobrý keby sme sa oboznámili s okolím Jumanji, nech na nás nejaká ďalšia príšerka nevyskočí. Tak sme sa vybrali na lov ďalších kúskov a zložili sme si mapu. Popritom sme si opäť zahrali mini hry, aby sme sa pozoznamovali už úplne dokonalo.

Po obede sme mali menší oddych – decká sa hrali rôzne spoločenské hry a tí, ktorí mali záujem pozerali online svätú omšu. Nasledovali workshopy. Na výber mali tri: skautský (rozprávali sa tam rôzne príhody z táborov, zodpovedali sa rôzne otázky o odborkách,…), hrací (hrali sa rôzne spoločenské hry), oddychový (kreslili sa tam obrázky, počúvali Foglarovky,…)

Po večeri sme už mali voľný program a po večernom nástupe sme sa všetci vybrali spinkať. Nočná stráž nás opäť bude strážiť, dokonca už má aj pred kým! Dnes sme sa dozvedeli o banditovi tábora, ktorý má úmysel naše noci obohatiť zážitkami.

Ešte rýchlo zoznam naších jedál:
Raňajky: Vianočka s džemom
Desiatka: Banán
Obed: Brokolicový krém s krutónmi, Moravský vrabec s kapustou a knedlíkom
Olovrant: Horalka
Večera: Granadír

Deň 3

Je tu ďalší táborový deň a s ním nové zážitky.

Dnes nám tu už našťastie nepršalo, a tak sme mali plný deň práce, hier a klasického táborového života. Ráno sme mali rozcvičku – tancovali sme belgický tanec na jednu slovenskú skautskú pesničku, aby sme sa zapojili do celosvetovej skautskej tanečnej výzvy – #ScoutDanceChallenge. Môžem vám povedať, máme ešte čo robiť, aby sme sa vyrovnali skautom z Kene alebo Indie.

Začiatok nášho Jumanji programu bol zameraný na spoluprácu. Skauti a vĺčatá boli opäť rozdelení podľa rôznych postáv a museli prejsť jeden veľký okruh, kde boli rôzne aktivitky na komunikáciu medzi sebou, spoluprácu s inými vekovým kategóriami,…
Musím pochváliť našich skautov, ktorí vedeli ostatným mladším spoluhráčom krásne vysvetliť o čo v aktivitkách ide a hlavne im dali priestor, vyjadriť sa k problému a navrhnúť nejaké riešenie.

Po tomto bloku v našom programe sme mali ako vždy vynikajúci obed. Náš kuchár – Biely Medveď – tu v tomto denníku bude určite spomenutý ešte veľakrát za jeho famózne jedlá. Po obede nasledovala časť očisty, po čím myslíme vyberanie kliešťov, sprcha a celková hygiena. Bolo to síce náročné, ale máme to úspešne za sebou a prezradím vám, že naše čuchové bunky ešte nikdy neboli vo väčšom raji

Nasledoval poobedný program. Stretli sme v tábore orangutana, ktorý sa ani trošku netváril priateľsky, pretože nás začal naháňať. Na to, aby sme mu ušli, museli prejsť prekážkovú dráhu. A keby len hocijakú. Táto naša dráha mala od šplhacej plochy až po zavesené pneumatiky, cez ktoré sme sa museli prepchať. Nuž, bolo to náročné, ale aspoň sa nám lepšie zaspí. Večer po nástupe sme mali táboráčik, ktorý nám postavili starší skauti a náš Piraňa – po veľkom presviedčaní sme nakoniec ustúpili a dovolili sme mu pracovať Doma to s ním musí byť ťažké.

Mali sme tu aj prvých bobríkov – Bleskovi sa dnes podarilo získať bobríka hladu, za čo mu veľmi gratulujeme, lebo odolal aj palacinkám.

Na záver náš jedálniček
Raňajky: Obložené chlebíky so šunkou, syrom alebo salámou a so zeleninkou
Desiatka: Keksík
Obed: Slepačí vývar + Šošovicový prívarok s párkom a vajíčkom
Olovrant: Jabĺčko
Večera: PALACINKY!!!

Deň 4

Deň sa začal klasicky- rozcvička,raňajky,nástup.
Na nástupe sme sa dozvedeli, že bobríková sezóna sa nám začala. Včera nám splnilo bobríkov 7 vĺčat. Bobríka hladu(12hodín): Messi a Leon;Bobríka hladu(24HODÍN): zvládlo naše vĺča Malý Vrabčo; Bobríka sily: Pixel, Solnička, Šark. Všetkým spomínaným gratulujeme a dúfame, že dnes sa nám do bobríkovskej rodiny dostanú viacerí.

Náš doobedný program bol založený opäť na workshopov, pretože ako sme zistili, je o nich obrovský záujem čomu sa veľmi tešíme. Workshopy boli jemne pozmenené: skautský(uzly, zakladanie ohňa,…), lúčny(výroba koruniek z lúčnych kvetov, hra na gitare,…) a herný(hra pohybových hier). Všetky workshopy mali veľký úspech. Ukončili sme ich táborovou súťažou vo vybíjanej. Ak by sa dnes podarilo, zahrali by sme si ju opäť, no tentokrát porazený tím by umývali víťazom ešus:).Nasledoval obed a po ňom oddych.

Cez oddych sme hrali na gitare, vĺčatá sa hrali rôzne vlastné hry, včielky spievali a skauti sa rozhodli, že náš tábor okrášlia zápasníckym ringom. A vyzeral naozaj dôstojne! Na výber boli dva typy zápasov – Kohútie zápasy(hráči boli na jednej nohe – vyhral ten, čo donútil jeho súpera postaviť sa na obe) a „daj5″(hráči boli oproti sebe, mali spojené nohy a dávali si 5 so súpermi, kým jeden z nich nestratil rovnováhu. Ring mal taký úspech, že to donútilo aj nášho Bieleho Medveďa vyjsť z brloha (kuchyne) a pozazápasiť si osobne.

Poobedný program sa viedol v našom Jumanji svete. Aby sme vedeli otvoriť tajnú správu od našej lokálnej príšery, museli sme vedieť heslo. Bohužiaľ, heslo bolo po písmenkách stratené a ešte k tomu aj zašifrované. Preto sme sa vydali na lov a rozšifrovali sme každé písmenko po skupinkách s postavičkami. Vyhralo modré družstvo: ich postavička bola, že ak na kocke hodia na prvý pokus 6, celé stanovisko majú splnené. Zo začiatku sa im moc nedarilo a museli sme poctivo rozšifrovávať no keď sa dostal na rad náš malý Kraken, hodil 6 nie raz, ale 3x za sebou na stanoviskách a tak sme ho tu všetci oslavovali a možno s tou kockou išiel aj spať:)

Po večeri a nástupe sme mali nočnú hru. Bola to klasická hra Škóti vs. Angličania, kde boli dva týmy, ktoré si mali navzájom kradnúť lightsticky. Bolo to veľmi náročné a výsledky sa dozvieme až dnes na nástupe.

Deň 5

Dobré ránko prajeme aj dnes. Včera bol deň, ktorý nám pripravil veľa pohody, oddychu, úspechov a neskôr aj prekvapení. Začneme doobedím. Ráno sme sa na nástupe dozvedeli, že deň bude zameraní na táborového družiny : vĺčatá, včielky a skautky so skrutami. Po družinách sme sa rozdelili a hrali rôzne hry, ale hlavne plnili bobríkov a výzvy. Za vĺčatá a včielky:Bobrík sily: Kraken, Piraňa; Bobrík kvetov: Pavúk, Kraken; Bobrík hladu: Brian, Jašterica, Solnička, Piraňa; Bobrík mierenia: Pixel, Pigman, Brian a Šark. Za skautov a skautky: Bobrík sily: Dado, Sovička; Bobrík hladu: Dumbo. Všetkým veľmi gratulujeme a prajeme krásne vyšívanie.

Po obede sme mali tvorivé dielne. Na drevené kolieska sme si tuším kreslili rôzne obrázky a neskôr z nich urobili medailóny. Po tejto aktivite sa družiny opäť hrali spolu a dorábali sa niektoré bobríky spomenuté vyššie. Vĺčatá z oddielu Dunajská Lužná dostali vĺčiacke šatky. Šark, Solnička, Pixel, Jašterica, Parenička, Hviezdička a Myška sú už oficiálne medzi nami.

Horalka dostala konečne skautskú šatku. Dievčatá si urobili aj mini diskotéku. Náš skaut Neviem mal včera 12 rokov. Sme veľmi radi, že išiel na náš tábor a verím, že si ich užil. Ešte raz gratulujeme. Večer po nástupe sa začali prekvapenia. Začalo to táboráčikom. Decká si spievali a rozprávali príbehy. Popri tom sa robila výzva Červený kvet( výzva, kde decká museli prejsť 300m samé po tme.) Všetci čo túto výzvu prijali ju zvládli na vynikajúcu – Leon, Líška, Orlica, Myška, Motýlik, Kira, Pixel, Solnička, Pavúk, Šark, Jašterica a Sebi.

Po tejto výzve sa všetci rozlúčili a išlo sa spať. Okrem našich Sýkoriek. Tie pod dojmom, že si idú robiť bobríka odvahy, išli v ústrety ku skautskej šatke. Bol to krásny komorný zážitok, kde nie len jeden z nás plakal. Po tejto krásnej ceremónii ale začali pre nás radcov prekvapenia. Naša Ninka a Horalka pri ohníku zložili skautský sľub. Horalka sa stala old skautom (ráno sa zobudila ako včielka, poobedie strávila ako skautka a išla spať ako náš „retro“ skaut). Ninka a Beba nakoniec dostali roverskú šatku.

Deň sa nám oficiálne skončil, všetci (samozrejme okrem našej stráže) išli spať pri príjemnom zvuku dažďa. Počula som, že nám náš táborový bandita niečo vyviedol, tak uvidíme čo sa z toho vykľuje. Pekný deň všetkým!

Deň 6

Dnes nám celý deň pršalo, ale ako je u nás známe- skaut je vždy pripravený! Prispôsobili sme sa- doobeda sme niektorí pozerali Ako si vycvičiť draka 3 a Baby Boss, niektorí sme sa hrali spoločenské hry a iní sme sa len tak rozprávali.

Po obede sme mali aktivitu bobrík odvahy- mali sme 9 kýblikov s rôznymi konzistenciami. Bolo medzi nimi blato, kysnuté cesto, lístie, ale aj veľké múčne červy. Úlohou bolo nájsť malé safari zvieratká. Nebolo to síce pre všetkých úplne jednoduché, ale väčšina nás to zvládla na veľké točené bravó. Rýchlo náš jedálniček: Raňajky: obložený chlebík; Desiata: Jablko; Obed: Zemiaková kyslá polievka, Guláš s chlebom; Olovrant: wafle; Večera: Americký hotdog na kráľovský spôsob;)

Dnes sme mali každoročnú tradíciu: „Napíš rodičom 1 vetu.“ Viet je väčšinou síce viac, ale verím, že to zvládnete prečítať
Ela G. (Hviezda): Ahoj mamina a tatino, mám sa tu dobre a teším sa domov.
Ema Sláv (Líška): Ahoj maminka a tatinko a môj brat Matejko, už sa na vás teším. Cmuk. Píšem vám každý deň denník – trošku to nestíham.
Ema Sol. (Motýlik): Pozdravujem vás, mám sa tu super, plnili sme bobríka odvahy. Podaril sa mi! Chýbate mi.
Michaela H. (Miška): Ahoj mami a tati, páči sa mi tu, mám vás rada.
Michala S. (Srnka): Ahoj mami a tati, splnila som bobríka odvahy, nebolo to ťažké.
Mia P. (Orlica): Ahoj mami a tati. Ako sa máte? Ja sa mám dobre a splnila som bobríka odvahy.
Katarína B. (Parenička): Ahojte, už sa na vás teším. Ako sa máte? Splnila som bobríka odvahy.
Veronika J. (Myška): Ahoj mami, tati a Samko. Ako sa máte? Splnila som bobríka odvahy a Červený kvet. Bola to zábava.
Natália K. (Kira): Je tu fajn, mám dve nové nášivky – Červený kvet a Bobríka odvahy. Mali sme nočnú hru a síce už trošku chcem ísť domov, ale vydržím to! Je tu naozaj dobre.
Lenka T. (Plameniak): Ahoj tatino. Sú tu červíky.Vôbec som ich necítila a nebála som sa.
Boris P. (Piraňa): Ahoj mamka a ocko, teším sa domov. Červy mi hrýzli do prsta, ale veľmi ma to šteklilo. Urobil som troch bobríkov – sily, hladu a odvahy. A pozdravujem aj sestru.
Filip S. (Pixel): Čaute rodičia. Na tábore sa mi podarilo splniť dvoch bobríkov a jednu výzvu. Prosím kúpte mi spoločenskú hru Bang!- strašne sa mi zapáčila.
Lukáš P. (Malý Vrabčo): AAAAhoj mama. Splnil som 24hodinového bobríka hladu. Bola to zábava. Potom sa mi páčilo, keď tatino bol opica. Teším sa, keď prídem domov na teba na psa, morčatá a aj sestru no hlavne na normálne wc.
Papa.Brian G. (Brian): Chýbate mi, vidíme sa zajtra. Mám sa tu super.
Tomáš N. (Jašterica): Ahoj mami a tati, je tu super. Splnil som dvoch bobríkov – hladu a odvahy. Teším sa domov.
Matúš M. (Zajo): Ahoj mami a tato a Maroško a Kajka, mám vás rád a dnes mám nočnú stráž.
Dávid S. (Solnička): Ahojte rodičia, na tábore je super. Už som dostal tri bobríky a jednu výzvu. Pozdravujem vás.
Timotej B. (Timko): Ahoj mama, ako sa máš? Ja sa mám celkom dobre,spravil som 24hodinového bobríka hladu. S láskou, Timko.
Jakub S. (Blesk/Pohánka): Ahoj mama a ahoj tati, ako sa máte? Ja sa mám dobre spravil som 12hodinového bobríka hladu, počasie tu celkom nevychádza, ale aj tak je tu dobre. Veľmi sa na vás teším. S láskou, Kubko
Peter H. (Pigman): Ahoj mama a oco, na tábore je celkom dobre. Počasie tu nevychádza, ale aj tak sa tu dá celkom zabávať. Kuchyňa je výborná. Pozdravuje s láskou Pigman.
Dušan H. (Skeleton): Ahojte rodičia. Dúfam, že sa máte dobre. Je tu sranda, Miška sa má dobre, kuchyňa je dobrá, takže všetko na poriadku. Presťahoval som sa do chatky, tak sa zatiaľ majte.
Šimon B. (Diviak): Ahojte rodičia, počasie tu nevychádza – dnes celý deň pršalo a aj v noci. Cítim sa tu dobre, najlepšia radkyňa na tábore je Beba. Biely Medveď varí strašne dobre ako minulý rok. Čaute.
Matúš Ch. (Messi): Ahojte rodičia, máme tu program Jumanji. Splnil som bobríka odvahy a bobríka hladu. Mal som 2x nočnú stráž. Pozdravujem aj Maťku. Ahojte.
Filip Ch. (Leon): Ahojte rodičia. Je tu super. Máme zaujimávý program Jumanji, splnil som červený kvet a dvoch bobríkov. Pozdravujem Maťku. Dovidenia.
Matvii G. (Šark): Ahojte rodičia. Nechcem písať tú knižku, lebo sa mi tam nezmestí písať. Mám sa veľmi dobre. Urobil som výzvu Červený kvet a jedného bobríka.
Sebastián Š. (Klingáčik): Ahojte rodičia, Beba je moja najlepšia kamarátka. Splnil som Červený kvet a bobríka odvahy.
Juraj F. (Omega): Milá mamka, pozdravujem vás z nášho tábora. Máme tu veľmi dobrých animátorom a veľmi dobrého kuchára. *lol* Drž sa a máj sa. Spomíname na teba.
Matej F. (Fiši): Čau mama, mám sa dobre. Mám tu dobrých kamarátov. Máme tu dobrých radcov a je to veľká sranda. Dobrú noc.
Jakub V. (Neviem): Ďakujem za narodeninové želanie. Mám problém s otlakmi – jeden cez polovicu prsta. Ahojte.
Matej Sol. (Biely vlk): Ahojte, mám sa tu dobre, dúfam, že doma sa máte dobre.
Michal B. (Myšiak): Ahojte, už mi chýbate. *lol*
Dávid D. (Dado): Čaute, ľubkam vás. Teším sa na vás, cmuk. Papa.
Matúš P. (Pešo):Ahojte, teším sa na vás. Veľmi mi chýbate.
Samuel K. (Netopír): Zdravím rodičov, dúfam, že sa máte dobre. Ja sa mám dobre.
Jaroslav J. (Dumbo): Čauko, usmievam sa ;))
Ema K. (Zajačik): Ahojte rodina Kónyových, trochu mi chýbate. V stredu po jedenástej som zistila skautskú šatku.
Nina B. (Medovka): Ahojte, chýbate mi. V stredu po jedenástej som získala skauskú šatku. Vo štvrtok som splnila bobríka odvahy.
Rebeka J. (Sovička): Ahoj mami a tati, ako sa máte? Stratila som vrchnák od fľaši. Chýbate mi. Pardon, že som stratila vrchnák (a tričko)
Romana Č.(Psíček): Milí rodičia, mám vás veľmi rada. Teším sa na vás.
Klára B. (Hranolka): Ahojte, už som vám písala a Diviak neposlúcha.

Deň 7

Zdravím vás z posledného táborového dňa. Dnes náš čakali už prípravy na odchod, takže sme mali kratší program. To nám však nevadilo, pretože na večernom nástupe sme si ho už oficiálne ukončili a niektorí z nás dostali ceny. To však predbieham.

Ráno sme mali klasický budíček, raňajky a nástup. Na nástupe sme odhalili našich táborových banditov – Netopír si našiel komplicov. Keďže nám úspešne ukradli vlajku, mali zopár požiadaviek – umývanie ešusov po celý zvyšok tábora, film len pre nich a dožadovali sa skúsiť spať v chalúpke.

Doobednú aktivitu sme zahájili tým, že na poli vedľa nás spadlo lietadlo. Museli sme pomôcť zraneným pasažierom s ich postihnutiami a nájsť na ne správne pomôcky. Všetkých sa nám nakoniec podarilo zachrániť a neskôr nám náš zdravotník/táborový vodca/náš najstarší rover/Vrabčo povedal, ako sa všetky zranenia správne riešia.

Po obede nám ale začal sťahovací deň. Decká sa zbalili, nachystali veci na zajtra a presťahovali sa všetci do chalúpky. Večera bola ako vždy výborná a po nej nasledoval nástup.

Vyhlásili sme Najlepšiu včielku – Motýlika, Najlepšie vĺča – Malý Vrabčo, Najlepšia skautka – Hranolka a Najlepší skaut – Dado. Všetci si to veĺmi zaslúžili a za to im gratulujeme.

Po nástupe sa išlo na Peckovú, sľubovať a niektorí dostali skautské šatky. Šatky dostali – Blesk, Pixel, Pigman, Dumbo, Biely vlk, Skeleton a Malý Vrabčo (aj keď je trošičku mladší, rozhodli sme sa za jeho činy na tomto tábore). Vlčiacke sľuby zložili – Hviezda, Medovka, Myška, Kraken, Pavúk, Zajo, Jašterica, Solnička a Fiši. A skautský sľub zložil Omega. Všetkým srdečne gratulujeme.
Raňajky: toastík
Desiatka: Jabĺčko
Obedík: Hríbový krém; Kuracie mäsko a pyré
Večera: Cestoviny so syrovou omáčkou
Ďakujeme všetkým účastíkom, že sa správali veľmi dobre, za zážitky a veríme, že sa vidíme aj o rok

Deň 8 – odchod

Tábor sme úspešne ukončili a už sme na ceste domov. Tešíme sa na našich blízkych 
Dorazíme okolo 13.00

Komentáre

Pridaj komentár