Odborky sú dôležitou súčasťou skautského programu, fungujúcou nezávisle popri stupňoch napredovania. Pod pojmom odborky sa skrývajú súbory úloh z rôznych oblastí, ktoré je potrebné splniť na dosiahnutie stupňa odbornosti. Existuje veľké množstvo odboriek z rôznych oblasti života. Sú prispôsobené charakteristikám a potrebám vekovej kategórie. Odborky umožňujú mladým ľuďom vyskúšať si, aké je to byť napríklad prekladateľom, výtvarníkom alebo atlétom, a môže im to pomôcť pri výbere skutočného povolania alebo práce. Každá odborka má príslušnú nášivku, ktorú si môže „odborník“ po splnení úloh našiť na skautskú košeľu.
Na pravý rukáv skautskej košele sa našívajú programové nášivky v poradí: výzvy, odborky a voľné programové moduly. Našívajú sa v priestore 20 mm od horného švu rukáva a minimálne 10 mm nad gombíkom rukáva. Vzdialenosť medzi jednotlivými radmi je 5 mm. Čo sa týka odboriek, našívajú sa najviac tri odborky vedľa seba, s medzerou 5 mm medzi jednotlivými odborkami, prvá v rade sa našíva uprostred. Odborky pre vĺčatá a včielky je možné našívať do ľubovoľných tvarov a zoskupení (šesťuholník, diamant, riadok,…).
Vlčiacke a včielkarske odborky
U vĺčat a včielok majú mnohé odborky rozprávkový charakter (Žabí princ, Hobit) alebo sa už zameriavajú na konkrétne reálne oblasti, na ktoré neskôr nadväzujú aj skautské odborky (Táborník, Hvezdár). Odborky často plnia kolektívne so skupinou priateľov. Majú iba jeden stupeň a ich nášivka má trojuholníkový tvar a červený lem.
Skautské a rangerské odborky
Odborky určené pre skautskú a rangerskú vekovú kategóriu umožňujú hlbšie poznávať vybrané oblasti a zdokonaľovať sa v nich. Odborky už nie sú rozprávkové, ale realistické. Plnením odborky získavajú skauti a skautky praktické skúsenosti do života, ktoré im môžu pomôcť pri výbere školy alebo zamestnania. Po splnení odborky skaut získava okrúhlu nášivku, ktorú nosí na pravom rukáve rovnošaty.
Každá z odboriek má dva stupne – zelený je motivačný a pomáha objaviť konkrétnu oblasť. Červený stupeň už ide v oblasti hlbšie a ten, kto ho získava, nadobúda väčšiu odbornosť, znalosti, zručnosti, objavuje vzájomné súvislosti a zmysel danej oblasti. Je možné plniť červený stupeň bez splnenia zeleného stupňa, ak to konkrétna odborka nevyžaduje. Úlohy, ktoré skaut či skautka splnili ešte pred začiatkom plnenia odborky, si môžu (na rozdiel od výziev) uznať aj spätne.
Roverské odborky
Roverská veková kategória má na výber dva druhy odboriek. Prvou skupinou sú špecifické roverské odborky, ktoré sú určené pre skautov starších ako 18 rokov. Majú iba jeden, červený stupeň. Druhá skupina, expertské odborky, poukazuje na vysokú odbornosť v jednej z piatich odborkových oblastí. Tieto oblasti pod sebou zahŕňajú skautsko-rangerské i roverské odborky. Na získanie expertskej odborky je potrebné získať 3 odborky červeného stupňa alebo 6 odboriek ľubovoľného stupňa z danej kategórie.