Osmičkový uzol

Osmičkový uzol Patrí medzi 6 základných uzlov Má uplatnenie vo viacerých oblastiach. Veľkou výhodou je, že spoľahlivo drží a s ohľadom na „veľký“ počet prepletení v rámci uzla sa aj po zaťažení relatívne ľahko rozväzuje.

Lodná slučka

Lodná slučka Patrí medzi 6 základných uzlov Tento uzol má všestranné použitie. Používa sa ako jeden zo základných uzlov v horolezectve, čo znamená, že je naozaj spoľahlivý. Používa sa na pevné priviazanie lana ku kolíku, stromu, karabíne atď. Jeho použitie je tiež ako základ pri viazaných stavbách, či pri stavbe lanových prekážok.

Dračia slučka

Dračia slučka Patrila medzi 6 základných uzlov Pri jeho učení sa často používa „bájka“ o tom, ako drak vylezie z jazierka, omotá sa okolo princeznej a stiahne ju späť do jazierka. Preto nesie názov Dračia slučka, prípadne Dračák

Ambulančná spojka

Ambulančná spojka Patrí medzi 6 základných uzlov Používa sa na rýchle spojenie dvoch lán rovnakého priemeru.  Pozor, nie je veľmi pevná a niekedy sa samovoľne rozväzuje. Pre svoj plochý tvar sa však používa na upevňovanie obväzov, dláh atď. pretože netlačí ako iné uzly.