Prvá pomoc dieťaťu

Pri malých deťoch je riziko zranenia sa, popálenia sa alebo iného stavu, v ktorom je nutné vykonať prvú pomoc oveľa väčšie. Treba byť preto pri nich mimoriadne ostržitý a dávať nane pozor. Napriek tomu sa však môž stať, že sa nám malé dieťa zraní a v takom prípade treba vedieť ako správne zareagovať.

Uhryznutie zvieraťom

Raz za čas sa môže stať, že nás pri hre alebo pri inej aktivite pohryzie zviera. V takých prípadoch je zvýšené riziko, že sa nám do rany mohli dostať nečistoty, ktoré môžu spôsobiť infekciu alebo inú chorobu, či dokonca besnotu.

Alergická reakcia

Keď sa náš organizmus dostane do kontaktu s látkou, ktorú nevie spracovať, môže nastať alergická reakcia. Väčšina takýchto reakcií nie je nebezpečná, no niektoré si vyžadujú okamžitú pomoc.

Úrazy pri pádoch

Pády môžu človeku celkom znepríjemniť život. Tým však nemyslíme pády gramatické, ale pády ktoré sa nám môžu prihodiť už pri bežných činnostiach ako sú behanie, lezenie či cyklistika. A pri takýchto pádoch je potreba byť dostatočne obozretný a vedieť poskytnúť prvú pomoc.

Vytknutý členok

Vytknutý, vyvrtnutý, podvrtnutý – všetky tieto prívlastky sa spájajú s jedným slovom. A tým je, ako už určite viete, členok. Členok je kĺb, ktorý spája naše chodidlo s píšťalou a pomáha nám otáčať sa a náhle meniť smer. Ak si však nedávame pozor, môže sa stať, že si ho pri pohybe vytkneme.

Uhryznutie kliešťom

V májových dňoch začína obdobie tepla. Ľudia vychádzajú zo svojich domovov a čoraz viac vyrážajú na výlety do prírody. A práve počas takýchto výletov je veľká pravdepodobnosť, že sa nám na telo prisaje kliešť.

Rezné poranenie

Pri narábaní s ostrými predmetmi sa nám ľahko môže stať, že sa porežeme. Príčinou môžu byť nožnice, sklo, nôž, plech a tak ďalej. Väčšinu z nich vieme ošetriť aj doma, s niektorými však treba čo najskôr navštíviť lekára.

Vracanie

Keď zjeme niečoho priveľa alebo zjeme niečo, čo nie je určené na konzumáciu, môže sa nám stať, že to podráždi náš žalúdok a to môže viesť k následnému zvracaniu. Čo v takých prípadoch robiť sa dozviete tu.

Bodnutie hmyzom

Opuch či začervennie môžu nastať aj po bodnutí komárom či ovadom. Takéto bodnutia pre nás však obvykle nerpredstavujú žiadnu hrozbu. Problém však môže nastať pri poštípaní včelou, osou, sršňom alebo čmeliakom. Môže totiž nastať alergická reakcia.