Úrazy pri pádoch

Pády môžu človeku celkom znepríjemniť život. Tým však nemyslíme pády gramatické, ale pády ktoré sa nám môžu prihodiť už pri bežných činnostiach ako sú behanie, lezenie či cyklistika. A pri takýchto pádoch je potreba byť dostatočne obozretný a vedieť poskytnúť prvú pomoc.

Pokračovať v čítaní “Úrazy pri pádoch”

Vytknutý členok

Vytknutý, vyvrtnutý, podvrtnutý – všetky tieto prívlastky sa spájajú s jedným slovom. A tým je, ako už určite viete, členok. Členok je kĺb, ktorý spája naše chodidlo s píšťalou a pomáha nám otáčať sa a náhle meniť smer. Ak si však nedávame pozor, môže sa stať, že si ho pri pohybe vytkneme.

Pokračovať v čítaní “Vytknutý členok”

Rezné poranenie

Pri narábaní s ostrými predmetmi sa nám ľahko môže stať, že sa porežeme. Príčinou môžu byť nožnice, sklo, nôž, plech a tak ďalej. Väčšinu z nich vieme ošetriť aj doma, s niektorými však treba čo najskôr navštíviť lekára.

Pokračovať v čítaní “Rezné poranenie”

Bodnutie hmyzom

Opuch či začervennie môžu nastať aj po bodnutí komárom či ovadom. Takéto bodnutia pre nás však obvykle nerpredstavujú žiadnu hrozbu. Problém však môže nastať pri poštípaní včelou, osou, sršňom alebo čmeliakom. Môže totiž nastať alergická reakcia.

Pokračovať v čítaní “Bodnutie hmyzom”

Úpal

Leto sa neodvratne blíži a s ním prichádzajú aj vysoké teploty, až horúčavy. A v takýchto podmienkach sa riziko úpalu prirodzene zvyšuje. Naše telo sa proti prehriatiu (úpalu) bráni potením. Nie vždy sa mu to ale podarí a v takých prípadoch je treba čo najskôr konať.
Pokračovať v čítaní “Úpal”