V májových dňoch začína obdobie tepla. Ľudia vychádzajú zo svojich domovov a čoraz viac vyrážajú na výlety do prírody. A práve počas takýchto výletov je veľká pravdepodobnosť, že sa nám na telo prisaje kliešť.
Kliešte sa vyskytujú hlavne v kroví a vysokej tráve, kde následne vyčkávajú na svoju korisť. Po prisatí si kliešť vyberá hlavne miesta, ktoré sú kryté odevom. Na miesta, ktoré sú obnažené sa prisaje len zriedka, ale nie je to vylúčené.
POZOR!
Ak vás kliešť uhryzne, vyhnite sa nasledovnému:
- kliešťa neodporúčame natierať masťami či olejom, mohol by sa začať dusiť a do rany vyvrátiť obsah svojich čriev a to by mohlo spôsobiť infekciu
- nepotierame ho ani dezinfekciou, alkoholom, či inými dráždivými látkami
- pri vyťahovaní kliešťa sa neodporúča robiť krúživé pohyby, keďže by sa mu pritom mohla odtrhnúť časť jeho tela a následne ostať v rane
Čo teda robiť, ak sa na vás kliešť prisaje?
- na vybratie kliešťa existujú rôzne pomôcky. Najčastejšie sa využíva pinzeta
- pri jeho vyberaní pritlačíme pinzetu čo najbližšie ku koži, aby sme ho uchopili za jeho tvrdú časť
- po uchopení ťaháme kliešťa kolmo na kožu smerom von, pričom ho striedavo pootáčame na jednu aj druhú stranu
- po jeho vybratí ranu vydezinfikujeme (najlepšie je použiť jódový preparát) a kiešťa usmrtíme
Kedy kontaktovať lekára?
Lekára kontaktujeme ak:
- bol kliešť prisatý viac ako 24 hodín
- sa nepodarilo vybrať celého kliešťa
- sa objavilo na postihnutom mieste začervenanie, ktoré sa v najbližších dňoch rozšírilo (toto sa môže udiať aj 2 týždne po uhryznutí, preto miesta kde sme našli kliešťa, v najbližších dňoch sledujeme)
- postihnutý pociťuje príznaky ako horúčka, stuhnutie svalov, či bolesti kĺbov
Pri kliešťoch je veľmi dôležitá prevencia. Pred pobytom v prírode sa postriekame repelentom a siahneme po oblečení s dlhým rukávom, či dlhých nohaviciach. Po návrate z prírody sa dôkladne prezrite (hlavne brucho a prsia, slabiny, hrudník, podpazušie, nohy a ruky).
Poznámky na záver:
– Tieto texty neslúžia ako náhrada konzultácie s lekárom. Slúžia len pre vzdelávacie účely a i keď vychádzajú z metodík tvorených odborníkmi, tento text nebol konzultovaný s odborným garantom.
– Pri poskytovaní prvej pomoci vždy a v prvom rade dbám o vlastnú bezpečnosť!