155.sk – Aplikácia, ktorá môže zachrániť život

155.sk155.sk
Aplikácia, ktorá môže zachrániť váš život

Link na stiahnutie: Android, alebo Apple 

Účelom tejto aplikácie je kontaktovanie operačnej tiesňovej linky 155. Obrovskou výhodou volania cez aplikáciu je, že po stlačení tlačidla „volať“ je operátorovi okamžite odoslaná GPS poloha môjho telefónu. To znamená, že sa nemusím zdržovať lokalizáciou, zvlášť v oblasti, ktorú nemusím poznať.

Aplikácia však toho zvládne oveľa viac. Mám v nej uložený svoj osobný profil. Meno, priezvisko, rok narodenia a kontaktné údaje sú všeobecným základom. Tie dôležité sú však údaje mojej osobnej karty, kde môžem nastaviť napr údaje o svojej krvnej skupine, alergiách a iných chorobách od vysokého krvného tlaku, cez ochorenia srdca, problémov s obličkami, cukrovkou až po nádorové ochorenia a iné.
Toto sú všetko veci, ktoré môžu záchranárovi pomôcť rýchlejšie sa rozhodnúť o tom, ako bude problém riešiť.

Súčasťou aplikácie je aj balík informácií „prvá pomoc
Do prehľadných kategórií sú tam rozdelené všetky základné možné problémy a laicky sú popísané postupy, ako na oživovanie krok za krokom.
Voči tejto časti mám síce trochu výhrady v jej spracovaní, lebo pri tomto type aplikácie by som skôr očakával „vývojový diagram“ ktorý by ma počas riešenia stresovej situácie navigoval systémom: Dýcha? – áno/nie
ak áno tak … ak nie tak … a vývojový diagram by ma previedol napr. celým oživovaním.
Napriek tomu aj takto spracovanú prvú pomoc považujem za veľmi prínosnú. Len to vyžaduje, aby si človek prečítal všetky možnosti v kľudovom stave a nepátral v textoch, či sa náhodou pri „KPR“ nepostupuje inak pri deťoch do jedného roka a inak pri dospelých až keď sa dostane do situácie, kedy treba zachrániť život.

Na druhú stranu, i keď sám seba považujem za znalého v oblasti prvej pomoci, určite by som sa v prípade nutnosti resuscitácie obrátil cez aplikáciu 155.sk na operátora, mobil dám na hlasný odposluch a nechám sa viesť človekom na druhej strane linky, ktorý má spomínaný „vývojový diagram“ v malíčku a nemusím sa báť, že som na niečo zabudol.

I keď som túto aplikáciu ešte nikdy nemusel prakticky použiť, považujem ju za asi najužitočnejšiu aplikáciu v mojom telefóne.