Ako vybrať vhodný spacák?

spacák Blíži sa leto a s mnohými z vás sa stretneme na letnom tábore. Či už budeme spať v stane, vonku pod šírym nebom, alebo v chate, veľmi dôležitou súčasťou výbavy je spacák. Ak sa chcete v noci dobre vyspať, jeho výber určite nepodceňujte.

Prvá a základná otázka, ktorú si treba položiť je, v akých podmienkach ho chcete používať a pre aké ročné obdobie. My skauti často prespíme na výpravách len tak na zemi na karimatke, prikrytí celtou, alebo igelitom. Tiež treba pamätať na to, že aj na letnom tábore  pri horskom potoku môže byť v noci poriadna zima. Určite preto nepozerajte na takzvané „dekáče“ čo je vlastne len deka so zipsom po obvode. Takýto spacák je podľa mňa vhodný maximálne tak do vykurovanej chaty.

Pre naše použitie je oveľa vhodnejší spacák typu „kukla“ resp „múmia“. Veľká časť tepla nám totiž uniká cez hlavu a do tohto spacáku sa vieme tak zababušiť, že často v ňom dokážeme prežiť aj horšie podmienky, než na aké je spacák reálne stavaný.

Spacáky ďalej rozdeľujeme podľa ich náplne. S obsahom peria, ktoré má síce vynikajúce tepelné vlastnosti, no tieto spacáky fungujú len do okamihu, kým nie sú mokré.  Druhý typ náplne sú syntetické vlákna. Sú jednoduchšie na údržbu a jednou z ich veľkých predností je absencia alergénnych látok. Nevýhodou zas je, že na dosiahnutie tepelného komfortu vyžadujú viac materiálu a sú o niečo väčšie a ťažšie.

Pre naše podmienky je najviac určujúcim faktorom teplotný index. Ten určujú čarovné slovíčka na obale od spacáku takto:

Horný extrém = Vyjadruje, pri akej vonkajšej teplote nám začne byť nepríjemné horúco. Tento extrém sa ale dá vyriešiť napríklad rozopnutím zipsu.
Komfortná teplota = Vyjadruje spodnú hranicu komfortu. Ak teplota klesne pod túto hodnotu, potom vám bude už chladno.
Limitná teplota = vyjadruje spodnú hranicu tepelného komfortu, pri poklese teploty pod túto hranicu nastáva pocit chladu.
Extrém = vyjadruje teplotnú hranicu / spodnú extrémnu teplotu, pri ktorej ešte človek prežije, no hrozí nebezpečenstvo podchladenia.

Samozrejme, tieto hranice je možné ešte posúvať vhodným oblečením do spacáku. Na letnom tábore môže teplota v noci dosiahnuť pokojne aj 5°C. Pri výbere spacáku pre takúto akciu by som určite volil túto teplotu na úrovni „komfortná teplota“. Keďže je možné, že sa časom uskutoční možno aj nejaká jesenná výprava, osobne sa prikláňam skôr k hranici 0°C a nižšie, ale netreba to zas preháňať, pretože deti, ak im je teplo sa zo spacáku vyvlečú a potom im už je zas zima.

Veľmi dôležitým faktorom pri výbere spacáku je aj jeho veľkosť. Do spacáku by sme mali pohodlne vojsť tak, aby sme mali schovanú aj hlavu a nemuseli sme sa tam krčiť. No určite nie je vhodné, aby bol moc veľký. Vyhrievame ho predsa len vlastným telom a keď mám spacák o ½ metra dlhší, potrebujem vydať zo seba oveľa viac energie, ako pri spacáku, ktorý mám na mieru.

Uvedomujem si, že spacák nie je lacná záležitosť a deti rastú rýchlejšie, ako je životnosť spacáku. Riešiť sa to dá odpredajom inému, mladšiemu skautovi, alebo tak, ako sme to vyriešili pri mojich deťoch. Kúpili sme spacáky, ktoré majú odnímateľný spodný diel, ktorý sa dá vymeniť za predlžovací nadstavec a spacák potom rastie spolu s deťmi.

Spacák to síce nie je, no je to vhodným doplnkom. Tým je hygienická vložka do spacáku a takto ju nájdete aj na googli. Nie je síce bezpodmienečne nutná, no vie výrazne zvýšiť teplotný komfort v spacáku a zároveň znižuje potrebu prania samotného spacáku, čím sa predlžuje jeho životnosť a zároveň sa zvyšuje hygienický štandard.

Pre úplnosť a dokonalé spojenie už len spomeniem, že ku spacákom existuje aj takzvané bivakovacie vrece. Toto vrece zabezpečí nepremokavosť a neprefúkavosť. Tiež pridá ďalšiu vrstvu a človek môže spať vonku aj pri teplotách výrazne nižších, než v samotnom spacáku. Ceny sa pohybujú od približne 6-10€ za prakticky pevnejšie igelitové vrece po niekoľko desiatok € podľa použitého materiálu. Pokiaľ sa nechystáte do úplných extrémov, postačí aj polyetylénové vrece za 20€. Aby však nedošlo k omylu. Toto vrece nie je nutnou súčasťou spacáku. Toto vrece je skôr provizórnou náhradou stanu a často krát som spal v lese na zemi aj bez neho.

Tento návod samozrejme nie je určený pre „horolezcov“. Je to veľmi zjednodušený pohľad na výber spacáku. Ak sa chcete dozvedieť viac, alebo sa poradiť, nebojte sa osloviť našich radcov družín, ktorí už so spacákmi pár skúseností majú.