Začiatky bývajú v skautingu pre nových členov občas náročné.
Je to preto, že nie všetci chodia pravidelne do lesa a mnohé tábory, ktoré deti zažívajú sú v rôznych ubytovniach, pekne pod perinou. Niektoré veci sú teda pre deti novinkou.
Čo naozaj budeme potrebovať a ako vybrať vhodné vybavenie? Nie všetko budeme potrebovať hneď, veľa vecí sa dá požičať a veľa vecí sa dá riešiť alternatívne.
Výbava skauta sa odvíja hlavne od akcií, na akých sa pravidelne zúčastňuje.
Určite budeme veľa času tráviť v lese. I keď niekto pôjde v starých teplákoch a ďalší si vezme rifle, či maskáče, určite budeme potrebovať
dobrú turistickú obuv.
Je jasné, že deťom noha rastie. Nie je nutné kupovať tú najdrahšiu obuv. Rozhodne však musí byť pohodlná, pevná a nepremokavá.
Batoh patrí tiež medzi základné potreby. Batoh by mal tiež sedieť pohodlne na chrbte. K tomu je vhodné, aby sa dali nastaviť všetky popruhy chrbtového systému. Určite je dôležité, aby mal kvalitný bedrový pás. Ten dokáže efektívne odľahčiť ramená a nie je zaťažená enormne chrbtica, ale záťaž ide rovno na nohy.
Otázkou ostáva veľkosť batoha. Je síce pravda, že do veľkého batoha sa málo vecí vmestí a opačne to neplatí. Zvádza to však, aby sme si zbalili často aj veci, ktoré nevyužijeme a nesieme tak kilá navyše.
Ideálne je mať batohov viacero. Tak ako na ples nikto nejde v robotníckych topánkach, aj batohy majú svoje určenie.
V reálnej praxi je vhodné mať jeden cca 20-30L na menšie výlety a druhý cca 70-90L na viacdenné akcie a tábory.
Určite však platí pravidlo, že po zbalení sa na akciu mám všetko na chrbte a ruky mi ostávajú voľné.
Ak sa mi tam hompáľa igelitka, tak je niečo zaručene zle. Buď mám so sebou zbytočne veľa vecí, alebo mám malý batoh.
Pred každým výletom je vhodné skontrolovať predpoveď počasia. I keď na najbližší týždeň nehlásia žiaden dážď, nikdy sa nedá vylúčiť nejaká tá prehánka, či búrka z tepla. Treba byť na takúto alternatívu pripravený.
I keď nebudem mať so sebou normálny pršiplášť, je vhodné mať so sebou aspoň taký menší „jednorázový“. Okrem dažďa je tiež schopný ochrániť pred chladom, zvlášť ak fúka naozaj silný vietor.
Oblečenie a prezuvky nemá význam špeciálne rozoberať. Veď iné veci si vezmeme na letné kúpalisko, iné na víkendový „puťák“, iné na letný tábor a iné na lyžovačku. Vždy ho prispôsobujeme akcii ktorej sa zúčastňujeme. Platí však, že je vhodné voliť veci radšej staršie, ktoré sa môžu ušpiniť, alebo v kritickom prípade poškodiť. Pred každou akciou sa snažíme poskytnúť základný zoznam oblečenia a doplnkov tak, aby sme boli čo najlepšie pripravení.
Spacák je vec, ktorá na začiatok väčšinou počká. Jeho výber však netreba nechávať na poslednú chvíľu. Pri jeho kúpe treba voliť primárne tzv. kuklu, ktorá sa dá stiahnuť okolo hlavy, či tváre a eliminovať tak únik tepla. Nebudeme teraz rozoberať, či to má byť „páperák“, alebo „duté vlákna“. Určite sa nechystáme so základnou výbavou za polárny kruh, ale aj letná noc vie niekedy riadne potrápiť.
Pri jeho výbere majme na pamäti tri dôležité veci. Ak si to čo len trochu môžeme finančne dovoliť, nekupujme spacák na 10 rokov, ale prispôsobme jeho veľkosť našim deťom. Ak 8 ročnému chalanovi dáme spacák pre dvojmetrového chlapa, veru jeho telíčko bude mať v noci čo robiť, aby si ho vyhrialo. Druhá dôležitá vec je teplotná zóna spacáku. Bývajú na ňom označené 3 zóny – komfort, normal, extrem. Každý z nás znesie niečo iného, ale v preklade pre smrteľníka tieto údaje znamenajú
komfort = môžem spať len v trenírkach
normal = normálne oblečený
extrem = prežitie s miernymi následkami
Ak teda predpokladám, že v noci na tábore môže byť pokojne 7-10°C tak túto hranicu pozerajme radšej v číslach označených ako komfort.
Tretí parameter je váha spacáku. Treba si uvedomiť, že ak pôjdeme na výpravu, dieťa si spacák ponesie samé a tam niekedy zaváži každý jeden gram.
Karimatka je tôležitou súčasťou výbavy. Slúži nie len na tepelné odizolovanie spiaceho človeka od zeme, ale tiež na zvýšenie komfortu spánku. Je tiež použiteľná, ak si chceme len tak posadať okolo ohniska a nie je nutné ju nosiť len na výlety spojené s prespávaním. V zásade používame dva druhy karimatiek. Nafukovacie a penové. Tie penové sú dostatočné a sú lacné. Určite však nekupujme tú najtenšiu. Nafukovacie majú rôzne izolačné hrúbky, od toho sa odvíja jej väčší komfort, ale aj väčšia váha a cena. Sú samozrejme veľmi fajn, avšak, keď praskne, čo sa pri výletoch stáva relatívne často, jej poškodenie niekedy naozaj zamrzí.
Nôž je pre skauta neodmysliteľnou súčasťou výbavy. Samozrejme nie je zvlášť pre menšie deti nevyhnutný. V zásade používame 2 typy požov. Vreckové s jednou čepeľou, prípadne s viacrými funkciami (kde ale kvalita hlavného noža často ide prudko dole), alebo pevné nože – rôzne dýky a tesáky. Tak, ako všetko ostatné, aj nože majú svoje výhody a nevýhody a nôž si volíme podľa predpokladaného primárneho použitia.
Poznámka: Deti do 11 rokov patria medzi vĺčatá. Skautský vek je od 11 rokov vyššie. Ani to však neznamená, že takéto dieťa má so sebou nosiť nôž.
Je vhodné, aby deti mali doma „svoj“ nôž, ale ten je plno pod kontrolou rodičov.
Ak na nejakej akcii budeme nôž vyslovene potrebovať, určite sa to dozviete od radcov družín, prípadne od vodcu. Bez toho je vybavenie detí nožom plne v kompetencii rodičov.
Ešus, hrnček, príbor.
Všetky tieto veci patria skôr do táborovej výbavy. Určite ich využijeme aj na viacdenných výpravách. Ešus aj hrnček odporúčam plechový (ideálne nerezový) a počítajte prosím s tým, že tento riad sa často používa aj na otvorenom ohni, čo znamená, že bude časom slušne opálený. Je preto dosť vhodné, aby ich všetci mali vždy zabalené v samostatnom sáčku, aby sa zbytočne neumazali ostatné veci v batohu.
Varič je zaujímavou súčasťou výbavy skautov, hlavne ak chodia na náročnejšie výpravy. Či bude liehový, benzínový, alebo plynový budeme riešiť v inej kapitole našej stránky. V tomto okamihu ich však deti určite potrebovať nebudú.
Baterka je tak povediac nutnosťou, ak chceme ísť na akúkoľvek výpravu spojenú s prespávaním. Nie je to finančne náročný doplnok, avšak odporúčam dať prednosť „čelovke“ pred baterkou do ruky.
Je vhodné, aby bol zdroj svetla vysoko svietivá LED-ka. Výrazne to predĺži výdrž bateriek. Určite odporúčam pozrieť aj počet „lúmenov“ čo vlastne vyjadruje svietivosť danej baterky. Netreba to preháňať, lebo extra silná aj extra rýchlo vybije baterku, ale zas aby nesvietila len tak „za dušičky“
osobne by som volil cca 200 lumenov a viac. Ideálne je, aby mala viac regulačných stupňov. Vie to naozaj výrazne predĺžiť výdrž baterky a zároveň si viem poriadne prisvietiť ak sa chcem pozrieť popod les, ak nám niekto práve prepadáva tábor.
Zaujímavou voľbou je, ak má čelovka aj červené svetlo.
Doklady sú z hľadiska našich zákonov pomaly dôležitejšie, ako zobrať si na výpravu jedlo a ostatné vybavenie. Primárne sa jedná o kartičku poistenca, bez ktorej dieťa ošetria len v prípade rizika ohrozenia života.
Stačí samozrejme fotokópia.
Aby sa ušetrili nejaké peniažky na cestovnom, je vhodné mať vybavený preukaz na zľavu pre vlaky, atď.
Pre starších samozrejme občiansky preukaz a v prípade zahraničnej výpravy platný pas.
Rovnošata je vecou cti. Nie je povinnosť ju vlastniť. Je ale silným identifikačným faktorom, ktorý nás ako skautov zjednocuje. K rovnošate patrí viacero doplnkov a celú si ju rozoberieme v samostatnom príspevku, ale jedno je isté. Skautský odznak dostávajú skauti a vĺčatá pri skladaní sľubu. Predtým dostávajú v rámci nášho skautského zboru šatku. Tá znamená, že dieťa sa rozhodlo, že chce žiť podľa skautských zásad a chce sa usilovať byť lepším. Tieto dve veci sa teda nekupujú, ale deti ich dostávajú.
Zápisník by nemal chýbať skautom na žiadnej akcii. Zápisník je niečo, čo nám má slúžiť poznávať, rozvíjať sa a tiež zapamätať si. Niekedy sa napríklad na výlete stane, že sa stretneme s iným oddielom, ktorý nás inšpiruje, chceme si vymeniť kontakt a vtedy je zápisník ideálnou voľbou.
Nájdem zaujímavú stopu a neviem, čo som to našiel. Zakreslím si ju a doma určite nájdem spôsob, ako ju identifikujem. Alebo sa mi na výprave páči výhľad z rozhľadne nič mi nebráni zakresliť si panorámu a popísať vrcholy.
Tiež slúži na oveľa prozaickejšie veci, ako napríklad, keď sa radca snaží na družinovke naučiť skautov niečo nové.
Uzlovačka je vlastne kus pevnejšieho špagátu. Často sa používajú rôzne pomocné horolezecké laná. Ideálne je, aby mala priemer 5-7mm a dĺžku okolo 2m, pričom by nemala presiahnuť 3m.
Uzlovačka slúži primárne na nácvik viazania uzlov. Ako skauti sa však nevyhýbame jej použitiu kedykoľvek to potrebujeme. Napríklad improvizovaný opasok, nosenie dreva, ale aj ako doplnok ku hrám.
KPZ je krabička poslednej záchrany a samostatne sa jej venujeme v samostatnom článku. Určite sa ju však nebojme použiť nie len ako poslednú záchranu, ale ako prvú pomoc.
Mobil, tablet a iná elektornika sú zaujímavým nástrojom pre rozvoj vlastného vzdelávania, ak samozrejme navštevujeme tie správne stránky a používame správne programy. Na družinovkách, výletoch, tábore a podobne však žijeme mimo bežnej civilizácie. Občas zmokneme a môžu sa stať aj iné záludnosti, pre ktoré je nosenie takýchto vecí na naše akcie naozaj nevhodné. Navyše ich často ani nie je kde nabíjať a stávajú sa nám len zbytočnou príťažou. Ak si niekto niečo podobné vezme so sebou na akciu, určite nie sme ochotní prevziať žiadnu zodpovednosť za toto zariadenie.
Záver:
Ak sa rozhodnete kúpiť akúkoľvek časť výbavy pre vaše deti, alebo pre vás osobne, naši radcovia a vodcovia vám určite radi pomôžu s výberom a dajú vám ten správny tip, prípadne vás odporučia na konkrétneho odborníka v danej oblasti.